A tetőfedés az építkezés egyik legfontosabb lépése.
Rengeteg dologra kell figyelnünk ahhoz, hogy a végeredmény megfelelően sikerüljön.
Ilyenek többek között:
- A kivitelező szakértelme
- Az építmény célja, típusa
- Az alapanyagok minősége
- A rendelkezésre álló anyagi keret
- Az építkezési munkálatok határideje
Ahhoz, hogy a céljainknak leginkább megfelelő opciót válasszuk, alaposan meg kell vizsgálni a rendelkezésre álló piaci megoldásokat, hiszen lényeges eltérések vannak közöttük.
Egy azonban biztos: ha megértjük a különböző lemezfedési megoldások közötti különbséget, és odafigyelünk a kivitelezés folyamatára is, akkor egy jó minőségű, megbízható és tartós tető lesz a jutalmunk.
A sikerhez vezető út első lépéseként a tető anyagát érdemes kiválasztanunk — ez pedig, ahogy azt majd a következő részben láthatjuk, megadja a többi kérdésre is a választ!
Lemez tető — a lemez tetőfedésről általánosan
A lemez tetőfedés egy viszonylag egyszerű, ám mégis rendkívül tartós megoldás.
Bár már régóta használják az építőiparban, mégis az egyik legkorszerűbb tetőfedési eljárásnak számít, hiszen folyamatosan fejlődi — ez pedig már a régebben használt lemezekhez képest is szembeötlő, hiszen az újabban acélból készített lemezek teljesen rozsdamentesek, könnyűek és mindezek mellett igen kedvező árúak.
Maga a tető felszerelése — például a korcolt-, cserepes- vagy trapézlemez csavarozása — viszonylag egyszerű folyamat, de célszerű minden esetben szakemberre bízni a kivitelezését, hiszen a megfelelő minőség és tartósság csak így garantálható.
A mai modern acéllemezek emellett rendkívül esztétikusak, megjelenésük igen elegáns, modern és letisztult.
A többféle megoldásnak köszönhetően pedig válogathatunk is közöttük!
Korcolt lemezfedés, cserepeslemez vagy trapézlemez tető?
Amikor lemezfedőben gondolkodunk, lényegében három opció közül választhatunk:
- Korcolt lemezfedés
- Cserepeslemez
- Trapézlemez tető
Ahhoz, hogy ki tudjuk választani a számunkra megfelelőt, először is meg kell határoznunk a pontos céljainkat.
Az első és legfontosabb kérdés, hogy milyen jellegű építményre szeretnénk felrakni?
Az otthoni építkezés — például lakóházak építése — során inkább a korcolt lemezfedésben, illetve a cserepeslemezekben érdemes gondolkodni, hiszen ezeknek a barátságos, ám mégis modern stílusa sokkal jobban illik az otthon hangulatához.
Ezekről a megoldásokról, árakról itt írtunk korábban.
Az ipari építkezéseken — az előző érvek, illetve a cserepeslemezek hátrányai miatt — leginkább a trapézlemez tető hódít.
Azt azonban érdemes megjegyezni, hogy mindhárom megoldás ugyanabból az alapanyagból készül — acélból.
A különbséget ennélfogva nem az anyag minőségében, megbízhatóságában vagy időjárás-állóságában kell keresnünk, hanem a lemezek mintázatában — vagyis az általuk prezentált stílusban, melegségben, funkcionalitásban és esztétikában.
Ami a tartósság szempontjából lényeges, az a bevonat-, illetve maga az anyag vastagsága!
A bevonatot mikronban határozzák meg a gyártók — minél nagyobb ez a szám, annál vastagabb a lemez bevonata.
Természetesen így az áruk is növekszik, de a lemezekre elérhető garancia is.
Trapézlemez tetőre? Amit a trapézlemez tetőfedésről tudni kell!
Ezt a lemezfajtát főleg a gyorsan megépülő, az esztétikára kevésbé adó hidegcsarnokok burkolásakor használják.
A trapézlemez tetőfedés főleg az olyan ipari épületek esetében népszerű, mint:
- Magtárolók
- Csarnokok
- Ipari tárolók
Az ezzel a technológiával készült ipari monstrumok gyorsan épülnek meg, ám mégis hosszú ideig, megbízhatóan látják el a feladataikat.
Bár igaz, hogy a trapézlemez tetőt főleg az ipari célokra készült építményeken szokták elsősorban alkalmazni, ám ez nem azt jelenti, hogy otthoni körülmények között rossz megoldásnak számítana — sőt!
A legtöbb lakótelken ugyanis van olyan építmény, amelyre tökéletesen illik a fém trapézlemez.
Ilyenek például:
- Garázsok
- Gazdasági melléképületek
- Kerítések
Legnagyobb előnye talán az, hogy rendkívül könnyű, ezáltal nem terheli meg túlságosan a kisebb melléképületek tetőszerkezetét.
Természetesen családi házak tetőfedéséhez is használható, mert bár megjelenése kevésbé esztétikus, mint a korcolt- vagy cserepeslemezek, de megbízhatóságban teljesen egyenrangú megoldásnak számítanak — nem koszolódik, mohásodik vagy szennyeződik, amennyiben pedig mégis, azt az eső könnyedén lemossa. Emellett, mivel acélról lévén szó, teljesen rozsdamentes és színtartó! Éppen ezért a trapézlemez csavarozása során célszerű ugyanolyan színű csavarokat, illetve trapézlemez sapkákat használni, mint amilyen maga a lemez.
Van azonban egy terület, ahol esztétikailag is megállja a helyét — a könnyűszerkezetes épületek oldalfala.
Ezeknél az épületeknél ugyanis különösen fontos a gyors megvalósíthatóság, hiszen a szendvicspanel házak talán legnagyobb előnye pontosan ebben rejlik — néhány hét alatt teljesen felépíthetőek, a fém trapézlemezek miatt pedig rendkívül tartósakká válnak.
A trapézlemezeknek nincs száradási ideje, a mai modern technológiáknak köszönhetően pedig a hőszigetelésük is kivitelezhető, így a tető mellett lakóházak oldalfalaként is remekül képes funkcionálni!
A fém trapézlemezek emellett kerítésként is használhatóak. Ebben az esetben a falprofilt érdemes választani — a tetővel ellentétben itt a szélesebb bordák magasodnak ki és nem a keskenyebbek. A kerítés lemezekről itt írtunk korábban.
Magasságát teljes mértékben mi határozhatjuk meg, hiszen gyártási hossza akár a 10 métert is elérheti, ezért elég lehet akár csak néhány darab belőle, mind a kerítést, mind pedig a tetőt illetően.
A trapézlemez csavarozása és rögzítése lécekkel történik, tetőfedés esetén 50-60 centiméteres távolsággal.
A trapézlemez tető tulajdonságainak kiválasztása
A lemezeknek rengeteg típusa érhető el, amelyek teljesen más stílust, hangulatot és funkciót képviselnek.
- Többféle szín
- Matt vagy fényes változat
- Vékony és vastag bordázat
A homlokzatra, oldalfalakra célszerű vékonyabb bordázatú trapézlemezt választani, míg tetőre a vastagabb bordázat lesz a megfelelő választás.
A konkrét vásárlás előtt azonban érdemes átolvasni a tető trapézlemezekről szóló választási útmutatónkat, ahol konkrét árakkal, képekkel és tippekkel segítjük a döntést!